Még mindig ámulatba ejtenek, s igazi turisztikai látványosságnak számítanak a grandiózus méretekkel jellemezhető moszkvai metró muzeális jelentőségű állomásai.
A híres moszkvai metró a világ második legsűrűbben használt földalatti vasúthálózata, melyet csak a tokiói földalatti előzi meg.
Egy átlagos hétköznapon 9 millió utas használja
A 13 vonalból álló rendszer több szakaszban épült ki, állomásai magukon viselik az adott történelmi-politikai korszak sajátosságait.
A moszkvai metró híres a szocialista realizmus művészetének darabjai által díszített állomásairól, mint amilyen a Novoszlobodszkaja is.
Az idegenforgalmi látványosságnak számító, múzeumi légkört árasztó, grandiózus állomásai a sztálini-időkben készültek el.
Egyes metróállomások igazi építészeti csodák, mint például a Majakovszkaja
Katedrálisi hangulatot árasztó díszítéseik és építészeti megoldásaik a szocialista felsőbbrendűség eszméjét hivatottak hirdetni.
A sztálini korszak állomásai méreteikkel, gazdag díszítésükkel ámulatba ejtették és ejtik mai napig az embereket.
Operaház előterének is beillik a Novoszlobodszkaja állomás, melyet 1952-ben építettek.
A szobrok, domborművek és egyéb díszítőelemek a korszak szimbólumrendszerét használják fel, s forradalmat, Lenint, a Vörös Hadsereget vagy épp a munkás népet ábrázolják.
Lenin tekint a márványfalról zordan a jövőbe.
A metró egyetlen igazán jól működő tömegközlekedési rendszer Moszkvában.
A rendszer teljes hossza 298,2 km, 12 vonalán 182 állomás található
A felszíni tömegközlekedést hatalmas dugók teszik kiszámíthatatlanná. Ennek ellenére a tősgyökeres moszkvaiak, ha tehetik, szívesebben ülnek autóba, mert bár a szerelvények 90 másodpercenként közlekednek, csúcsidőben hatalmas a tömeg, s nem is teljesen veszélytelen az elvegyülés.
A legmélyebb állomás (a Győzelem park) 84 méterrel a felszín alatt található, s a világ leghosszabb (126 méteres) mozgólépcsője tartozik hozzá, 740 lépcsőfokkal.
Moszkvai Metró Állami Vállalatot (1957 és 1992 között V. I. Lenin Moszkvai Metró) 1935-ben alapították, ebben az évben adták át a legrégebbi vonalat (Szokolnyicseszkaja), melynek 19 állomása van.
Ma a vonalakon 500 vonat közlekedik, melyekhez 4500 kocsi tartozik.
Csúcsidőben mindig nagy a tömeg, sokan az ajtóhoz préselődve kénytelenek utazni, és a táskába sem árt jól belekapaszkodni a lökdösődés közben – no meg úgy általában is, a zsebesek miatt.
A legújabb szakasz, a Butovszkaja 2003-ban készült el.
A metró körülbelül 35 000 embernek ad munkát.
(Fotók: Reuters - Lucy Nicholson)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése